• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Çorum kaleiçi kentsel dönüşüm

Şu anki görünümü itibariyle kendi içinden ve şehir siluetinden algılanamayan Çorum kalesi içi ve yakın çevresinde yapılacak rekreasyon projesi ile yeni bir görünüme sahip olacaktır. Kale duvarları restore edilerek ziyaretçiler için otopark ve çay bahçesi donatıları eklenecektir.

 

Kentin tarihi dokusunu ortaya çıkarmak, tarihi ve kültürel varlıkları korumak ve onları gelecek nesillere taşımak amacıyla tarihi varlıkların restorasyonu önemlidir. Tarihi varlıklar medeniyetlerin, medeniyetler ise kentlerin belleğidir. Hafızasını yitiren bir insan neyse tarihi dokusunu koruyamayan şehirlerde aynıdır. Böyle eserler kentlerin hafızasıdır. Hafızası olmayan kentler ise geleceğe taşınamaz. Bu proje ile Çorum kent belleği canlı tutarak geleceğe taşıyacağız.

 

Çorum aynı zamanda Bir Hitit höyüğü yanında bir Frig, Roma,  Bizans devri mezarı veya taban mozaikleri, diğer yanda Selçuklu Kervansarayına ait yıkıntı yerleri ve hemen onun yanında Osmanlı eserlerine rastlayabileceğiniz bir şehirdir. Birçok uygarlığın yıllarca Anadolu egemenliğine açılan kapısı olmuştur.

 

Ama ne yazık ki biz bu eserlerimizi yeteri kadar tanımıyor ve tanıtamıyoruz. Çorum Turistlerin sadece günübirlik uğradığı bir kent olmamalı, tarihi varlıklarıyla ülkemiz ve bölgemizde turizm potansiyelini hak ettiği şekilde değerlendiren bir şehir olmalıdır.

Proje Adı : Kaleiçi Kentsel Dönüşüm Projesi

Yer : Çorum, Türkiye

Müşteri : Çorum Belediyesi

Yılı : 2009

Proje Alanı : 90.000 m2

Proje Aşaması : Öneri Proje

Proje Müellifi : 1iz

Tasarım Ekibi : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.