• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Dikmen vadisi

Dikmen Vadisi Ankara İlinin Çankaya ilçesine bağlı Dikmen ve Ayrancı semtleri arasında yer alan, vadi ve sırtlarla dolu hareketli topoğrafyasıyla açık yeşil alan olarak planlanmış ender vadilerden birisidir.

Vadi sistemi toplamda 5 etap olarak planlanmaktadır. Dikmen vadisi 1-2.etapları tamamlanmış, devamı niteliğinde olarak 3.etap projeleri yapılmıştır.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgesel gelişim ve çok amaçlı kentsel dönüşüm projesi olarak tasarlanan Dikmen Vadisi Parkı, 1994, 2002 ve 2009 yıllarında tamamlanmış olan 3 etabıyla dinlence ve sportif imkanları ile Başkentin göz bebeği haline gelmiştir.

 

Türkiye'de uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin başlangıcı kabul edilen Dikmen Vadisi Projesi ile gecekondulardan oluşan bölge yeşili bol, sosyal donatıları fazla modern ve çağdaş bir yaşam alanına dönüşmüştür.

 

Yapılan dönüşüm projesi kapsamında son olarak tamamlanan Dikmen Vadisi 3. Etap Projesi içerisinde 1134 adet modern konut bulunuyor. Sosyal donatıları ve rekreasyon alanlarıyla Başkentin göz bebeği haline gelen Dikmen Vadisi 3. Etabı, ışıklandırılmasıyla da kente geceleri ayrı bir görsel zenginlik katmaktadır.

 

Ayrancı(Hoşdere) ve Dikmen yakasını birbirine bağlayan 130 metre uzunluğunda çelik köprü yapıldı. Oran semtine kadar, yaklaşık 5 km. vadi boyunca geniş yürüyüş ve koşu alanları sayesinde sağlıklı yaşam koşulları sunmaktadır.

 

Gezinti ve dinlenme alanlarının yanı sıra içinde bisiklet yolunun da bulunduğu spor alanları ve yapay tırmanış duvarı da bulunuyor. Düzenleme kapsamında proje çerçevesinde sosyal ve sportif alanların yanı sıra 800 kişilik üzeri mebran örtülü amfi-etkinlik alanı yapılmıştır. Rekreasyon alanında kafeler, 6 bin metrekare üzerinde de süs havuzu, çocuk oyun köyü, spor sahaları, idari binalar, tuvalet binaları ve 325 araçlık 3 ayrı noktada otopark yer alıyor.

 

Dikmen Vadisi 3. Etap Projesi'nde de yeşil ve rekreasyon miktarı toplam 320 bin metre kare olarak planlandı. Bu alanın 200 bin metre karesi yeşil, 120 bin metre karesi ise sert zemin ve yapısal alan olarak değerlendirildi. Bu yeşil alanda 6 bin 500 adet ağaç ve ağaççık dikilerek yepyeni bir yeşil alan oluşturuldu. 264 bin tane de çalı dikilen alanda 6 bin 500 adet çiçek uygulaması yapıldı.

Proje Adı : Dikmen Vadisi 3.Etap Kentsel Tasarım ve Mimari Projesi

Yer : Ankara, Türkiye

Müşteri : Ankara Büyükşehir Belediyesi

Yılı : 2007

Proje Alanı : 300.000 m2

Proje Aşaması : Uygulama Projesi

Proje Müellifi : Kentimaj

Tasarım Ekibi : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

M.Ufuk Ertem-Mimar, Özer Karaaslan-Mimar

Halis Saygı-Peyzaj Mimarı, Kentsel Tasarımcı

Okan Can-Şehir Plancısı, Duygu Özkır-Peyzaj Yüksek Mimarı, Tuğba Akyol-Peyzaj Mimarı

Altuğ Gönençen-Peyzaj Mimarı, İdris Kırman-Mimar

Ahu Bozkurt-Mimar, Merve Bekaroğlu-Mimar

Mekanik : Abdullah Bilgin-Makina Müh.

Elektrik : Şener Nuhut-Elektrik Müh.

Statik : Adnan Gödek-İnşaat Müh.

Mustafa Çobanoğlu-İnşaat Müh.

Tamer Fenercioğlu-İnşaat Müh.

Sulama : Engin Gürcan-Peyzaj Mimarı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.