• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Karasu çayı

Konya yönünde kentin batı giriş odağı niteliğinde olan alan, Konya Bulvarı ile Üniversite Kavşağı arasında kalan yaklaşık 2.3 km uzunluğunda ince çizgisel su bandı şeklindedir.Tasarımın temel yaklaşımı; su ile bütünleşme fikrini ortaya koyan ve üniversite aksını tanımlayan-yönlendiren çizgisel yeşil bant oluşturmaktır.

Yapışılma yoğunluğunun az olduğu bir bölge de yer alan çay aksı, çevre yapı adalarının üniversite gençlerine yönelik kafe-çay bahçesi gibi sosyal alanlar ile çevrelenmesi sonucunda; bölge cazibe merkezi ve çekim aksı haline dönüşeceği planlanmaktadır.

Özellikle üniversite gençlerinin zaman geçirebileceği ve koşu, yürüyüş, kano, bisiklet binme, açık hava ders çalışma, oturma dinlenme, küçük etkinliklerin yapılabileceği yeşil amfi vb. eylemlerini gerçekleştirebileceği yeşil bir bant oluşturulmuştur.

Çevre yaya ve araç geçiş bağlantıları sağlamak için, çay üzeri 4 adet yaya köprüsü ve 1 adet araç köprüsü planlanmıştır. Çay en kesitlerinde teraslama şeklinde, su yüzeyine yakın yaya inişleri oluşturularak, alt kotlarda çok hareketli olmayan yeşil ile iç içe yaşam alanı oluşturulmuştur. Üst kotlarda ise kaldırım ve gezinti yolları önerilmiştir. Alan bütününde su içi ve kıyısı, bakımı kolay olan yer örtücü ve aksı tanımlayan bitki türleri yapılmıştır.

Proje Adı : Karasu Çayı Peyzaj Projesi

Yer : Aksaray, Türkiye

İşveren : Aksaray Belediyesi

Yılı : 2014

Proje Alanı : 87.666 m2

Proje Aşaması : Avan Proje

Proje Müellifi : 1iz

Peyzaj Tasarım : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.