• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Konyaaltı plajı

Sergi

Konyaaltı kıyısı, doğası, topografik özellikleri ve florası gereği kentte yaşayanlara ve ziyaretçilere sadece plaj kullanımı değil her mevsim farklı açık alan aktiviteleri için olanaklar sunabilecek bir alan olma özelliğine sahiptir.

 

Konyaaltı kıyı bandı, kent ile ilişkisi kurgulanarak, Kale içi Marinadan başlayan ve Antalya limanına kadar uzanan kentsel kıyı parkı olarak ele alınmış. Bu alanda Olimpos milli parkına kadar uzanan yeşil sahil bandı hedeflenmiştir.

 

Akdeniz Bulvarı trafikten arındırılarak, taşıt yolları yaya öncelikli olarak tasarlanmış, tüm alanda bisiklet yolları ayrılmıştır. Alana araç yaklaşımı Atatürk Bulvarı ve güneyindeki alt tali yollarla sağlanacaktır. Otoparklar sahil servis yolunda görüntü kirliliği yaratacağından, sahil aksı İmar planında yer alan parkların altları yeraltı otoparkı olarak önerilmiştir.

 

Alanın ulaşım bağlantıları için Otogardan Kuzey-Güney yönünde ve Limana doğru Kuzeydoğu-Güneybatı aksı boyunca Tramvay ve Toplu Taşıma, İskelelere Deniz taksisi ve Deniz otobüsü önerileri getirilmiştir.

 

Sadece deniz sezonunda değil, tüm mevsimlerde kullanım olanağı sağlamak üzere farklı fonksiyonlarla, dört mevsim yaşayan canlı bir mekân kurgusu gözetilmiştir. Festivaller, sanat etkinlikleri, çeşitli sergiler, konserler için uygun alanlar önerilmiştir. Yaya ve bisiklet kullanımı özendirilerek temiz enerji bilinci ve yeni bir Kentli kültürü yaygınlaştırılacaktır.

 

Sahil bandı aydınlatması ile kumsal etkinlikleri ve gece yürüyüş olanağı sağlanarak alanın gece kullanımı arttırılacaktır. Engellilerin en uç noktalara kadar erişimi gözetilmiştir.

 

Sahil aksı imar adaları, oteller vb. yaya öncelikli bu düzenleme ile yapı karakterleri alışveriş ve gastronomi vb. gibi kullanımlara dönüşecektir.

Proje Adı : Konyaaltı Sahili Mimari Ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Proje Yarışması

Derece : Sergi

Yer : Antalya, Türkiye

İdare : Antalya Büyükşehir Belediyesi

Yılı : 2014

Tasarım Ekibi : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı(Ekip Başı)

Mehmet Ufuk Ertem-Mimar, Turan Türkal-Mimar

Danışman : Yavuz Karabel-Şehir Plancısı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.