• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Cumhuriyet Mahallesi Spor Kompleksi

3.Ödül

Projenin temel hedefi; Merkez İlçe Cumhuriyet Mahallesi sınırları dahilinde bulunan toplu konut alanında yapılacak düzenlemelerle Aksaray Kenti ve diğer illerdeki toplu konut alanlarına örnek oluşturacak ve halkın yoğun yaşadığı bu bölgelerde, kültürel ve sosyal anlamda sporu ve rekreasyon alanlarını ön plana çıkarmaktır.

 

Açık yeşil alanlarda spor odaklı yaşam alanı tasarım anlayışı, gelecekteki diğer toplu konut alanlarına örnek yaklaşım oluşturacaktır.

 

Yarışma alanı yakın çevre yeşil alan sistemleri ve diğer yapı adaları ile sistematik bir bağ oluşturulmuştur.

 

Alan bütünü eğimli olmasına rağmen, arazi plastiğine uyumlu bir tasarım anlayışı benimsenmiş ve engelsiz bir yaşam alanı oluşturulmuştur.

 

Açık spor sahaları geniş düz alanlara oturacağından, alan içerisinde eğimin en az olduğu güney bölgesinde toplanmıştır.

 

Vadi tabanında bulunan kuru dere yatağı, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlamak üzere,  doğal bir su yüzeyine dönüştürülmüştür. Bu hafif su yüzeyi açık hava spor tesislerinde göllendirilmiştir. Olası bir sel veya taşkın durumunda bu bölgenin alt kotlarından su deşarj edilecektir.

 

Spor Salonu ve Gençlik Merkezi tasarlanırken çözümlenmesi gereken asıl problem olarak öncelikle yapı büyüklüğü ve hayli eğimli olan proje alanında geniş ve yaygın bir kütlenin eğim ile kuracağı ilişki üzerinde durulmuştur.

 

Esas büyük kütleye sahip Spor Salonu ve seyirci bölümü dışında programda yer alan diğer fonksiyonlar, farklı kütleler olarak ana yapı çevresinde ona eklemlenmiş kübik elemanlar şeklinde düzenlenmiş, seyirci, sporcu, hakem ve idare girişleri farklı seviyelerden yapılmış; kompleksin kullanımına uygun olarak farklı fonksiyonlar ayrıştırılmıştır.

 

Aslında bütün yapılar bir biçimde birbirleri ile ilişkilendirilmeye çalışılarak kompleksin bir kültür ve spor merkezi kimliğine kavuşturulması amaçlanmış, başka bir deyişle bir “modern külliye” oluşturulmaya çalışılmıştır.

 

Değişik seviyelerde düzenlenen giriş ve çıkışlar yapıları geçirgen kılarken açık spor alanları ve rekreasyon alanı ile bağlarını da güçlendirmektedir. 

 

“Modern Külliye”yi oluşturan bu yapıların dış cephelerinde de bölgenin zengin tarihini ve kültürünü günümüzün dili ile yansıtmak, bölgede sıkça rastlanan kervansarayların etkileyici kütleselliğini günümüze tercüme etmek amaçlanmıştır. Yapıların tüm cephelerinde doğal taş kaplama önerilmektedir. “Taç Kapı’nın süslemelerindeki usta taş işçiliği, günümüz estetiği ile ve basit çizgilerle soyutlanarak tüm cephelerde ve rekreasyon alanındaki yapısal öğelerde kullanılan desen ile vurgulanmıştır. Kırmızı saçaklar ise hem girişleri tanımlamak, hem de tüm alandaki bütünlüğü sağlamak amacıyla tercih edilmiştir.

Yarışma Adı : Aksaray Belediyesi Cumhuriyet Mahallesi Spor Kompleksi Ve Rekreasyon Alanı Proje Yarışması

Derece : 3.Ödül

Yer : Aksaray, Türkiye

İdare : Aksaray Belediyesi

Yılı : 2013

Tasarım Ekibi : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı(Ekip Başı)

M. Ufuk Ertem-Mimar, Anıl İyidayanç-Peyzaj Mimarı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.