• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Nasreddin Hoca Kültür Meydanı

Meydanlar, toplumların, kentlerin kalbinin attığı, nabzının tutulduğu yerlerdir.

Meydan, geçmişle bağlantılar kurmanın kentsel sürdürülebilirliğe katkısı dikkate alınarak, tarihî, toplumsal, kültürel ve estetik karakterle desteklenmelidir.

Meydan kapsamında işlevsel çeşitlilik desteklenmeli, mekânın haftanın tüm günlerinde ve gece-gündüz canlı kalması sağlanmalıdır; bu çerçevede, tüm yaş grupları ve farklılaşan ilgi gruplarına yönelik kullanım olanağı sağlanmalıdır.

Her meydanın kendine özgü bir biçimi, kendine özgü bir öyküsü vardır. Bu bağlamda yıkılan belediyeye ait bina izi “Kent Meydanı”, devamı niteliğinde olan Belediye Parkı ise “Kent Çayırı” olarak düşünülmüştür.

Kent Meydanı ve Kent Çayırı bir bütünün iki parçası niteliğindedir. Her bir parça kentin tarihsel kimliğini ve değerlerini içerisinde barındıracaktır. Bu düşünce ile Kent Meydanı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” ile Kent Çayırı ise “Nasreddin Hoca” ile tanımlanmıştır.

Bir bütünün parçası olan Kent Meydanı alanı; konser, miting, gösteri gibi büyük etkinlikler düzenlemeye imkân verirken, Kent Çayırı alanı ise; festival, şenlik, sergi, açık hava sineması gibi etkinliklere imkân verecektir.

 Bir bütün ve birbirinin devamı niteliğin de olan iki parça, kentin değerlerini içerisinde barındırmaktadır. Kent çayırında yer alan renkli çiçekler bahçesi; eğlendiren, güldüren ve neşeli yapısı ile “Nasreddin Hoca” ile kent meydanın da yer alan hareketli su yüzeyi; ulu önder, kurucu lider, asker yapısı ile “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” ile özdeşleştirilmiştir.

Yayalaştırılmış Belediye Sokak, servis ve dolaşım imkânı verecek şekilde yeniden düzenlenmiş, kent meydanı ve çayırı ile ilişkileri kuvvetlendirilmiştir.

Proje Adı : Akşehir Kent Meydanı ve Çayırı Peyzaj Projesi

Yer : Akşehir, Konya, Türkiye

İşveren : Akşehir Belediyesi

Yılı : 2017

Proje Alanı : 13.260,00 m2

Proje Aşaması : Öneri Projesi

Proje Müellifi : 1iz

Peyzaj Tasarım : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.