• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Kore Savaşı Anma Alanı

4.Eleme(son)

Lüleburgaz kentinin Kuzeyinde Hamitabat ve Pınarhisar yol ayrımında bulunan proje alanı iki tarafı askeri alan olan bir bölgede yer almaktadır. 

Alanda savaşın başlangıç çizgisi kabul edilen 38. Paraleli (38. Arz Dairesi) temsil eden bir çizgi, projenin de temel fikrini oluşturmuştur. 38. Arz Dairesini temsil eden bu çizgi, üzerinde Tören Alanının bulunduğu Barış Yolu boyunca alanı en geniş kısmında kat etmektedir ve günümüzde barışın ve birleşmenin sembolü olarak değerlendirilmiştir. Kuzey ve Güney Anı Bahçeleri ise ayrışmayı/bölünmeyi temsil etmektedir.

38. Arz Dairesi çizgisinin iki yanına taşan fiili Kuzey Güney sınırı, yapıların (müze binası ve anma odası) yerleşimi için bir esin kaynağı olmuştur. İki yapının yerden yükselmeye başlayan ve dışa doğru açılı bir biçimde yükselen duvarları en uç noktada birbirlerine ulaşmaya çalışan kuzey ve güney Kore halklarını temsil etmektedir. Temsili 38. Arz Dairesi çizgisi aynı anda alanın yüzey suyunu toplama kanalı olarak önerilmiştir.

Projedeki tüm unsurlar (yapı kütleleri, çatıları, cepheleri,  açık alanlar, barış yolu, tören alanı, anı bahçeleri) bir bütün olarak değerlendirilerek anma alanını (memorial) oluşturmaktadır. Böylece klasik anlamda ayrıca bir anıt önerilmemiştir.

Yapısal unsurlar alanın mevcut bitki dokusu göz önünde bulundurularak ağaçsız bölgeye yerleştirilmiştir. Mümkün olduğunca doğal çevrenin bir parçası gibi algılanması amaçlanan yapıların çatıları, üzerine çıkılabilen yeşil çatılar şeklinde düzenlenmiştir. 

Eğik üçgen yapı duvarları üzerlerine kaplanan korten çelik, piksel tekniğiyle perfore edilerek ve üzerlerine bir bütün hikaye tanımlayan savaşa ait fotografik görüntüler, şehitlerimizin isimleri işlenerek anı duvarları oluşturulmuştur. Güney Cephe - Kore Savaşı Anı Duvarı, Batı Cephe - Müttefikler Anı Duvarı, Kuzey Cephe - 241. Piyade Alayı Anı Duvarı, Doğu Cephe - Türk Tugayı Anı Duvarı olarak düzenlenmiştir. Korten çelik kaplama arkasında gece kullanımında da algılamayı sağlamak amacı ile arka fon aydınlatması yapılmıştır.

Proje Adı : Kore Savaşı Anma Alanı Ve Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması

Derece : 4.Eleme(son)

Yer : Lüleburgaz, Kırklareli, Türkiye

İdare : Lüleburgaz Belediyesi

Yılı : 2019

Tasarım Ekibi : M. Ufuk Ertem-Mimar(Ekip Başı)

Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Danışman : Selim İtez-İnşaat Müh.

Yardımcı : Çolpan Ertem

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.