• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Expo kulesi

Sergi

“Çiçek ve Çocuk” sloganından yola çıkarak Expo kulesinin hem biçimi, hem de işlevi ile Çiçeği ve Çocuğu yansıtması amaçlanmıştır.

Kule Expo 2016 için bir ‘simge’, çocuk için ise ‘oyun’ aracı olması temel fikri ile tasarlanmıştır.   

Kule bir çiçek, aynı zamanda bir dünyadır.

Kule tasarımında çiçek formu benimsenmiş, seyir teraslarına çıkış ise EXPO alanını keyifli-eğlenceli algılatacak bir yol ile (chair-lift) gerçekleştirilmiştir.

Çiçek benzeri formuyla bir yandan Expo ana temasına gönderme yaparken, diğer yandan eğlenceli düşey çıkışlarıyla çocukların tüm dünyada temsil ettiği evrensel değerleri yüceltmektedir. Geleceğin mirasçısı çocuklarımız çiçek içerisinde kendi ölçeklerinde eğlenerek, öğrenme deneyimi yaşayacaktır.

Çiçek formlu kabuk kısmen açık kısmen kapalı yapıdadır. Bu eğlenceli çıkışta tüm dünya çiçekleri hakkında bilgi sahibi olabilecekleri, iklimsel değişiklikleri fiziksel ve mevsimsel olarak deneyimleyecekleri bir öğreti planlanmıştır.

Çiçek morfolojisinden yola çıkılarak oluşturulan kulede ana kabuk, ‘Petal’, alt kısımdaki gölgelik üst örtüler ‘Sepal’,  asansör kulesi yüzeylerinde oluşturulan dikey çiçek ve bitki bahçeleri ‘Stilus’, kapalı seyir terası ‘Stigma’, chair-lift alt aktarım platformu ‘Ovaryum’, aydınlatma direği ‘Filament’, aydınlatma armatürü ise ‘Anther’ i simgelemektedir. Böylece çocuklara dev bir çiçek içerisinde bulundukları hissi verilirken, tüm ziyaretçilere Antalya ve Türkiye’nin bitki çeşitliliği sergilenerek tanıtılması sağlanacaktır.

Ayrıca Expo kulesi çevreci ve sürdürülebilir enerji kaynakları ile desteklenmiş, ekosistemi de koruyan ve geliştiren bir yapıdır. Kabuk üzerinde dış cephede foto voltaik güneş panelleri, kule üst bölümüne yerleştirilen dikey rüzgâr tribünü ile yapının enerji sistemleri desteklenecektir.

Proje Adı : EXPO 2016 Antalya Expo Kulesi Mimari Proje Yarışması

Derece : SERGİ

Yer : Antalya, Türkiye

İdare : Expo 2016 Antalya Ajansı

Yılı : 2014

Tasarım Ekibi : M. Ufuk Ertem-Mimar(Ekip Başı)

Murat BEKTAŞ-Peyzaj Mimarı

Danışmanlar : Selim İtez-İnşaat Müh.

Kemal Güravşar-Elektrik Müh.

Bünyamin Ünlü-Makina Müh.

Yardımcılar : Emre Furuncuoğlu, Abdullah Akagündüz

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.