• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

Denizli Hükümet Konağı

Sergi

Denizli’nin yeni Kentsel Odağı olacak olan Hükümet Konağı ve yakın çevresi, içinde barındırdığı özelliklerinden dolayı kentin nefes almasını sağlayan, kentlinin kültürel etkileşim ve rekreasyonel açıdan da yeni bir bilinçle kullanacağı bir çekim alanı olarak tasarlanmıştır.

Kent içinde yeni yaratılacak olan yeşil omurga ile kentlinin yeşil alan ihtiyacını kısmi olarak karşılayacak ve kentsel kullanım kalitesini arttıracaktır.

 

Alan içerisindeki mevcut yeşil dokudan hareketle oluşturulan yeşil tepecikler gerek doku, gerek renk, gerekse boyut olarak yeni bir ölçek kazandırmışlardır. Özellikle Etkinlik Omurgası, Kent Meydanı ve Güney giriş aksı(Cumhuriyet Meydanı ve Yeni Vali Konağı açıklığı) bölge geçişlerinde yaşanacak olan örtüşmeler tüm mevsimlere dağılan zengin bir yaşantı ve etkinlik deneyimi sunacaktır.

 

Alan içerisindeki bütünlüğünü bozan unsurlar arındırılmış, kamusal-kentsel dış mekân ve peyzaj değerleri geliştirilerek zenginleştirilmiş ve alan kent insanına bütünlük içinde sunulmuştur. Mevcut bitkisel doku tamamen korunmuş ve yeni bitkisel eklentiler yapılmıştır. Yeni oluşturulan yumuşak ve sert zemin kotlardan dolayı, mevcut bitkilerin kök boğazı kotlarını korumak amacıyla tepecikler yapılmıştır.

 

Yarışma alanı öncelikle yaya yaklaşımı yönünden değerlendirilmiş ve bunların Proje alanını her yönden beslemeleri önerilmiştir. Önerilen yaya bölgesinden sosyal ve kültürel tesislere ve kent parkı(etkinlik omurgası) na yönlenmeyi hedefleyen yaya aksları bağlantıları yapılmıştır. Bu akslar aynı zamanda alandaki mevcut yol izlerini takip etmektedir.

 

Yarışma alanının tasarımında, Denizli kent yaşamındaki günümüze dek olan yeri ve katkısı dikkate alınarak, yeni bazı işlevlerin özellikle ekolojik ve çevreci bir yaklaşımla devreye sokulması ve bunların sürdürülebilir bir tasarım bütünü içinde gerçekleştirilmesi öngörülmüştür.

Yarışma Adı : Denizli Hükümet Konağı Mimari Projesi Ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması

Derece : Sergi

Yer : Denizli, Türkiye

İdare : Denizli Valiliği

Yılı : 2009

Tasarım Ekibi : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Mete Öz-Mimar, Mehmet Soylu-Mimar

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.