• Grey Facebook Icon
  • Grey Vimeo Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Instagram Icon

MKE Park(Büyük Şehir Parkı)

Kırıkkale kent merkezinde yer alan MKE(Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) eski lojmanlar bölgesi, kentin açık yeşil alan ihtiyacını karşılayacak yönde dönüştürülmüştür.

Alan çevresinde yoğun bir şekilde eğitim, hastane ve kamu yapıları bulunmaktadır. Bu yerleşim durumu gözetilerek, alan klasik park anlayışı dışında düşünülmüştür. Yakın çevre kamusal alanlarda çalışanların, öğrencilerin ve ziyaretçilerin, öğle aralarında ve akşam mesai bitiminde rahatlama nefes alma alanı olarak tasarlanmıştır.

Yakın çevre eğitim yapılarında öğrenim gören öğrencilerin atölye çalışmalarında ki eserleri(resim, heykel vb.) sergileyebilecekleri “Açık Hava Sergi Alanları” yapılmıştır.

Alan içerisinde tescilli çınar ağaçlarının da olduğu, mevcut bitki potansiyeli oldukça zengindir. Yaklaşık 900 adet yetişmiş ağaç ve bitki türü bulunmaktadır. Tüm bu bitki potansiyeli tamamı ile korunmuş, taşınabilir nitelikte olanlar alan içerisinde değerlendirilmiştir. Alanın mevcut yeşil dokusuna bitkisel eklemeler yapılarak zenginleştirilmiştir.

Mevcut yeşil dokunun varlığı düşünülerek yapısal unsurlar minimumda tutulmuştur. Eski lojmanlar araç yol izleri korunarak, yaya dolaşım aksları haline getirilmiştir.

Alanın orta aksından geçen “Ziya Gökalp Caddesi” yayalaştırılarak, kent merkezinde yer alan “Cumhuriyet Meydanı” ile bağlantı sağlanmıştır. Kuzey yaklaşımında farkındalık yaratmak amacı ile, “Kuzey Batı Meydanı” ortasında Kırıkkale Kent Simgesi olarak düşünülen “71 Işık Kuleleri” tasarlanmıştır.

 

Mevcut bitki dokusunun az olduğu alanın orta kısmına denk gelen bölgede, kentin tüm etkinliklerini(Açık hava sineması, konser, sergi, şenlik vb.) gerçekleştireceği 4.000 m2 büyüklüğünde “Etkinlik Çayırı” tasarlanmıştır.

 

Çocuklar için klasik oyun alanları yerine alan içerisinde çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine yönelik farklı anlayışta oyun alanları(Bitki labirenti, Renkli tepeler, yer oyunları vb.) düşünülmüştür.

Proje Adı : Kent Merkezi MKE Park Peyzaj Mimari Projesi

Yer : Kırıkkale, Türkiye

İşveren : Kırıkkale Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü

Yılı : 2016

Proje Alanı : 49.702,50 m2

Proje Aşaması : Uygulama Projesi

İnşaat Yılı : 2016-2017

Proje Müellifi : 1iz

Peyzaj Tasarım : Murat Bektaş-Peyzaj Mimarı

Mimari : M.Ufuk Ertem

Elektrik : Koray Yücesoy-Elektrik Müh.

Mekanik : Vedat ARPACI-Makina Müh.

Statik : Eray Şahin-İnşaat Müh.

Maliyet Analizi : Zafer Keskin-İnşaat Müh.

Sulama : Murat ÖZBEN-Ziraat Müh.

Görselleştirme : Abdullah AKAGÜNDÜZ

Copyright © 2019

1iz kentsel tasarım peyzaj inşaat proje mimarlık danışmanlık ve tic. ltd. şti.

bu web sayfası ve içeriği 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kapsamındadır.

1iz' in izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz ve değişiklik yapılamaz

üçüncü şahıslara bilgi aktarılamaz, izinsiz kullanılamaz.